ثبت لوگو از مهمترین کارهایی است که به رشد کسب و کار شما و شناخته شدن بیشتر آن کمک می‌کند. ثبت برند در اصفهان باعث می‌شود تا مشتریان وفادار بیشتری جذب کنید.

علاوه‌بر ثبت برند، ثبت شرکت نیز باید حتی قبل از آن انجام شود. همه این کارها اعتبار کسب و کار شما را چند برابر می‌کند. در ادامه اطلاعات کاملی درباره مراحل ثبت، مزایا، مدارک لازم و… به دست می‌آورید.

مراحل ثبت لوگو

مهمترین مراحل در ثبت لوگو عبارت‌اند از:

·       طراحی لوگو: طراحی لوگو خاص و منحصر به فرد از مهمترین مواردی است که حتماً باید در همان ابتدای کار به آن توجه کنید. درواقع، شما از طریق لوگو خود برای مخاطبان قابل شناسایی هستید.

·       طی مراحل اداری: در مرحله بعد باید به ثبت اطلاعات در سامانه مالکیت معنوی بپردازید. ابتدا وارد سامانه شده و سپس اقدام به ورود اطلاعات لوگو کنید.

·       تایید اظهارنامه: پس از طی این مراحل، اظهارنامه توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و تایید و یا رد می‌‌شود. اگر اظهارنامه تایید شود؛ افراد باید اقدام به ارسال مدارک فیزیکی برای اداره مالکیت معنوی کنند.

·       انتشار در روزنامه برای اطلاع دیگران: برای این که افراد از وجود لوگو شما آگاه شوند، باید اقدام به انتشار آن در روزنامه کنید.

·       تقاضای تصدیق برند: در انتها برای گرفتن تصدیق برند خود باید به اداره مالکیت معنوی بروید. این تصدیق حدود 10 سال به نام شما بوده و کسی بدون اجازه شما حق استفاده از آن را ندارد. بعد از به پایان رسیدن دوره 10 ساله، افراد می‌توانند برای تمدید لوگو خود اقدام کنند.

در نهایت ثبت لوگو به اتمام رسیده و تمام حقوق آن متعلق به شما است. همه این مراحل برای این انجام می‌شود که هویت کسب و کار شما حفظ شده و افراد دیگر نتوانند از آن به‌طور غیرقانونی استفاده کنند. با توجه به موارد گفته شده حتماً تا الان به ضرورت انجام این کار برای حفظ هویت و کسب و کار خود پی برده‌اید. به همین دلیل، هرگز در انجام این کار کوتاهی نکرده و با ثبت آن، آینده کسب و کارتان را رونق ببخشید.

مزایای ثبت لوگو

از مهمترین مزایای ثبت لوگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       اعتماد بیشتر مشتریان: لوگو روی محصولات از مهمترین آیتم‌هایی است که نشان می‌دهد آن محصول توسط شرکت شما تولید شده است. درواقع، مشتریان با مشاهده لوگو به آن محصولات یا خدمات اعتماد کرده و اقدام به خریداری آن‌ها می‌کنند.

·       عدم سو استفاده رقبا: گاهی رقبا از لوگو شما به نفع خودشان استفاده می‌کنند. هنگامی که افراد ثبت رسمی لوگو را انجام می‌دهند؛ دیگر رقبا و یا افراد دیگر قادر به سو استفاده از نام تجاری شما نخواهند بود.

·       دارایی با ارزش: لوگو به‌عنوان یک دارایی با ارزش شناخته شده و شما می‌توانید از آن در انواع معاملات و مذاکرات خود استفاده کنید.

مدارک لازم برای ثبت لوگو

از مهمترین مدارک لازم برای اشخاص حقیقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       کپی از شناسنامه و کارت ملی

·       کارت بازرگانی (در صورت ثبت لوگو جهانی)

·       مجوزهای لازم فعالیت

·       ده نمونه از لوگوی انتخابی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی شامل موارد زیر هستند:

·       کپی آگهی ثبت شرکت در روزنامه،

·       آگهی تغییرات در صورت وجود

·       کپی از کارت ملی و شناسنامه

·       مجوزهای فعالیت

·       ده نمونه از لوگوی انتخابی

به این نکته مهم توجه کنید که مدارک را کامل آماده کرده و اصلاً هیچگونه تغییری در اندازه لوگوها ایجاد نکنید.

هزینه ثبت لوگو

هزینه ثبت برای لوگو، قیمت ثبت انواع شرکت و… از مهمترین مواردی هستند که در هنگام ثبت باید به آن‌ها توجه کنید. در ادامه با هزینه‌های موردنیاز برای ثبت لوگو آشنا شده و به بررسی این نوع از هزینه می‌پردازیم. علاوه‌براین، این هزینه‌ها برای همه یکسان نبوده و بسته به شرایط متغیر هستند. در ادامه در مورد این هزینه‌ها اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید.

·       هزینه اظهارنامه یکی از مهمترین هزینه‌هایی است که حتماً باید پرداخت شود. نخست باید مشخصات لوگوی خود را در اظهارنامه آورده و آن را تکمیل کنید. از عوامل موثر در هزینه اظهارنامه می‌توان به تعداد طبقات آن اشاره کرد. همچنین هزینه اظهارنامه برای اشخاص حقیقی و حقوقی یکسان نبوده و برای هرکدام باید هزینه‌هایی متفاوت بپردازید. علاوه‌بر موارد گفته شده برای طبقات اضافی نیز باید هزینه اضافی پرداخت کنید.

·       هزینه روزنامه اول از دیگر هزینه‌هایی است که برای ثبت انواع لوگو باید پرداخت کنید. در این حالت، یک آگهی در روزنامه رسمی باید منتشر شده تا اگر کسی اعتراض کند، این اعتراض به مراجح ذیصلاح اعلام شود. این هزینه نیز متغیر بوده و به مواردی مانند اندازه آگهی و نوع و میزان رنگ‌آمیزی آن بستگی دارد.

·       حق الثبت لوگو از دیگر هزینه‌هایی است که افراد در مراحل ثبت انواع لوگو باید ان را پرداخت کنند. این هزینه به‌وسیله شرکت مالکیت معنوی از شما دریافت خواهد شد. مبلغ آن نیز برای اشخاص حقیقی و حقوقی یکسان نیست. همچنین برای طبقات اضافی نیز باید افراد هزینه اضافی پرداخت کنند.

·       در مرحله آخر پرداخت هزینه روزنامه دوم انجام می‌شود. در این مرحله نیز باید آگهی در روزنامه منتشر شده تا به اطلاع عموم مردم برسد. درواقع، انتشار این آگهی دیگر برای ثبت لوگو نخواهد بود.

همچنین، باید هزینه‌های جانبی را نیز در نظر گرفت. از مهمترین این هزینه‌ها می‌توان به هزینه وکالت اشاره کرد.

مدت زمان ثبت لوگو

یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن افراد را در هنگام این کار ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند؛ مدت زمان لازم برای ثبت است. معمولاً برای انجام این کار 15 تا 45 روز زمان نیاز است. در مجموع بعضی از موارد روی مدت زمان تاثیر می‌گذارند؛ از مهمترین این موارد می‌توان به مدارک ناقص، عدم تایید کارشناسان مربوطه و… اشاره کرد.

خلاصه

ثبت لوگو از مهمترین کارهایی است که به اعتماد مشتریان به کسب و کار شما کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا سایر رقبا نتوانند از برند شما سوء استفاده کنند. برای انجام این کار باید مراحلی را طبق قانون طی کنید. طی این مراحل قانونی مستلزم پرداخت هزینه است که این هزینه برای لوگوهای مختلف کاملاً متفاوت است. معمولاً پروسه آن 15 تا 45 روز طول می‌کشد. اگر قصد ثبت شرکت و لوگو خود را دارید، از طریق قانونی اقدام کنید تا در آینده در کسب و کار خود بیشتر رشد کنید.