راهنمای کامل ثبت برند

راهنمای کامل ثبت برند

راهنمای کامل ثبت برند ، هنگامی که در حال راه اندازی یک کسب و کار به صورت آنلاین (یا آفلاین) هستید، ما تقریباً مطمئن هستیم که اصطلاح “علامت تجاری” را از چند نفر شنیده اید. کسانی هستند که به شما می گویند ثبت علامت تجاری چقدر مهم است و سپس کسانی هستند که می گویند این فقط یک افزونه است. بنابراین در این راهنما، ما قصد داریم شما را در مورد علامت تجاری، نحوه ثبت علامت تجاری و اینکه آیا به آن نیاز دارید یا خیر، راهنمایی می کنیم.

مراحل ثبت علامت تجاری آنلاین

دولت یک فرآیند ثبت آنلاین نسبتاً ساده برای علائم تجاری دارد. هنگامی که یک علامت تجاری را انتخاب کردید و اسناد را جمع آوری کردید، بقیه کارها بسیار ساده است.

  • مراحل ثبت برند تجاری

مرحله 1. انتخاب نام برند و علامت تجاری

در مرحله اول شما باید نامی را به عنوان یک برند انتخاب کنید که در طول فعالیت خود آن نام همه جا مشخص و از آن استفاده شود. در انتخاب نام ها این نکته را مد نظر داشته باشید اسامی که انتخاب می کنید از بین اسامی محدودیت دارد و اسامی که قبلا انتخاب شده اند نباشد.

مرحله 2. جستجو و استعلام علامت تجاری

جستجوی علامت تجاری برای بررسی اینکه آیا نام یا لوگوی کسب و کار شما مشابه سایر علائم تجاری است که قبلاً ثبت شده اند یا خیر، که به صورت رایگان انجام می شود. معمولاً این جستجو می تواند توسط خود شخص، نماینده یا وکیل انجام شود. سعی کنید اسم را به دقت انتخاب کنید تا احتمال رد شدن آن کم شود. امکان این اتفاق باعث می شود بررسی مجدد اسم به طول انجام و روند کاری شما طولانی شود.

جستجو و استعلام علامت تجاری

مرحله 3. تکمیل مدارک

  1. مدارک لازم جهت ثبت برند

مانند هر ثبت رسمی دیگری در دولت ایران، ثبت علامت تجاری به مجموعه ای از اسناد نیاز دارد. برای اینکه مالک علامت تجاری شوید، باید اسنادی را ارائه دهید که برای بیان و احراز هویت موارد زیر صادر شده است

  1. اشخاص حقیقی

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی شامل تصویر کارت ملی و شناسنامه ، گواهی امضا از دفتر اسناد رسمی، جواز کسب یا مجوز فعالیت ، کارت بازرگانی در صورتی که برای برند لاتین اقدام نمایید.

  1. اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی که شامل شرکت ها است به مدارک آگهی تاسیس شرکت، کارت بازرگانی مانند اشخاص حقیقی اگر برند لاتین باشد و تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل .

نکته : نوع کسب و کار و اهداف باید مشخص شود. ثبت نام و مدارک مربوط به تجارتی که علامت تجاری برای آن اعمال می شود برای درخواست مورد نیاز است. درصورتی‌ که نماینده و یا وکیلی از طرف مالک درخواست ارائه دهند اثبات مالکیت و اختیارات، لازم است. علاوه بر این، اگر شخص ثالثی از طرف یک کسب و کار درخواستی را ثبت کند، مجوز اضافی لازم است.

مرحله 4. ثبت اظهارنامه علامت تجاری

در پایان تمامی مراحل بالا باید به سامانه اداره کل مرکز مالکیت معنوی به آدرس https://iripo.ssaa.ir/  مراجعه نمایید. به شما پیشنهاد می شود در ابتدا راهنمای ثبت اظهارنامه را مطالعه نمایید و سپس با توجه به موارد ذکر شده مراحل ثبت را انجام دهید.

در ابتدا باید از دفترخانه اسناد رسمی، گواهی امضا در جهت تایید حساب کاربری خود یافت کنید و پس از آن، ثبت و تکمیل فرم های مربوطه انجام می شود که حداقل 15 روز کاری زمان می برد تا نتیجه نهایی به شما اعلام گردد.

نکته : در این مرحله باید مدارک و تصویر برند خود را در سایت بارگذاری کنید. دقت داشته باشید که اگر تصویر لوگو شما سه بعدی است باید تصویر گرافیکی از تمامی زاویه های آن بارگذاری کنید.

مدارک مورد نیاز جهت تمدید برند

هر برندی پس از ثبت به مدت 10 سال اعتبار دارد، پس از آن لازم است تا مجدد برند تمدید شود و مثل مرحله قبل اشخاص حقیقی و حقوقی باید مدارک جداگانه ای ارئه کنند.

اشخاص حقیقی باید كپي شناسنامه و كارت ملی مالک به همراه کپی یا اصل تصدیق ثبت شده و اشخاص حقوقی باید آخرین آگهی تغییرات اعضای هیئت مدیره به همراه تصویر شناسنامه و کارت ملی کسانی که حق امضا دارند و اصل یا کپی تصدیق ثبت شده  را ارائه کنند.

انواع وضعیت های پرونده هنگام ثبت برند چیست؟

در این مرحله با 3 وضعیت روبه رو خواهیم بود. پرونده هایی که تایید می شوند، پرونده هایی که رد می شوند و پرونده هایی با وضعیت ناقصی.

پرونده های تایید شده به محض تایید اولیه باید آگهی اولیه در روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار زده شود. اگر در طی این مدت شکایت و اعتراضی نسبت به این برند ثبت نشود آگهی دوم به همراه شماره ثبت علامت تجاری انتشار می  یابد. پس از چاپ آگهی دوم باید به اداره مالکیت معنوی جهت اخذ انحصاری برند مراجعه شود.

پرونده هایی که رد می شوند که مجدد قابلیت پیگیری را ندارند و شما باید از ابتدا مجدد مراحل را انجام دهید.

پرونده های ناقص امکان پیگیری را دارند. با مراجعه به پرونده و مشاهده اشکالات می توانید نواقص را تکمیل کنید و مجدد پرونده برای بازرسی ارسال می شود.

راهنمای کامل ثبت برند

مزایای ثبت علامت تجاری یا برند

مزایای ثبت علامت تجاری شامل تشخیص نام، حمایت از حق چاپ و تمایز برند بین رقابت است. به طور کلی، علائم تجاری دارایی های بسیار مفیدی هستند که می توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید و در عین حال نسبت به رقبا برتری پیدا کنید. بر اساس برآوردهای اخیر، علائم تجاری یک سوم ارزش شرکت را شامل می شود.

 یک برند ارزشمند را می توان برای شرکت های بزرگ میلیاردها دلار تخمین زد. حفاظت و توسعه علائم تجاری هزینه ساده ای برای انجام تجارت نیست، بلکه سرمایه گذاری مناسبی است که برای جلب علاقه مشتری و وفاداری به برند شما استفاده می شود. به طور کلی، علائم تجاری منجر به فروش بالا و رضایت بیشتر مشتری می شود. علامت تجاری ممکن است به اشکال زیر باشد:

لوگو

رنگ

شکل

طعم

رایحه

ثبت علامت تجاری به شخص این حق را می دهد که به تنهایی از علامت در رابطه با خدمات یا کالاها استفاده کند. علاوه بر این، مهمترین هدف در ثبت علامت تجاری شامل پاسخ های قدرتمند در برابر هرگونه استفاده غیرمجاز است.

در مورد دارایی مشهود، علامت تجاری شما یک دارایی با ارزش و نامشهود در نظر گرفته می شود.

  • ثبت علامت تجاری

علامت تجاری نمادی است که توسط مشاغل برای نشان دادن نام تجاری، محصول یا خدمات خود استفاده می شود. این می تواند نامی خاص مانند “پپسی کو” یا کلمه، عبارتی مانند ” دیود جونس !”، عدد، برچسب یا حتی ترکیب رنگ باشد. اساساً، یک برند یا یک محصول را به طور منحصر به فرد را شناسایی می کند.

طبق دستور قانون، هر شرکتی باید یک علامت تجاری منحصر به فرد را به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای شرکت ثبت شده خود ثبت کند. امروزه تقریباً هر چیزی را می توان علامت تجاری کرد. هر کلمه ای از فرهنگ لغت یا هر کلمه ای که اختراع شده باشد، مانند گوگل

در اینجا نمادهای مختلفی وجود دارد که می توان آنها را در علامت تجاری استفاده کرد:

نام

هر نامی، اعم از متقاضی یا نامی که برای آنها ارزشمند است، مانند JRD Tata که به Ratan Tata می‌شود، می‌تواند علامت تجاری شود. البته این می تواند یک نام تجاری یا فقط یک نام خانوادگی باشد.

کلمه یا عبارت

هر کلمه ای می تواند علامت تجاری باشد. به عنوان مثال، نایک یک کلمه علامت تجاری است. مجموعه ای از کلمات نیز می توانند علامت تجاری شوند، مانند ” دولچه و گابانا “.

اعداد یا الفبایی

نمادهایی که فقط شامل اعداد یا ترکیبی از حروف و اعداد هستند نیز می توانند علامت تجاری شوند. به عنوان مثال، Market99 یک نماد الفبایی با علامت تجاری است. و تقریباً همه اعداد بین 1 تا 100 علائم تجاری ثبت شده هستند.

تصاویر/ لوگو

این ممکن است برخی را شگفت زده کند، اما تصاویر نیز می توانند علامت تجاری شوند. اینها لوگوها یا نمایش های بصری یک برند هستند که به طور منحصر به فرد آنها را شناسایی می کند. به عنوان مثال، دومینوی پیتزای دومینو. یا نماد تیک نایک.

نمادهای علامت تجاری و کاربرد آنها

هر کلمه، تصویر، لوگو یا عبارتی که دارای علامت تجاری باشد، در برابر تخلف محفوظ است. برای نشان دادن صریح ثبت نام به بینندگان و عموم مردم، دولت اجازه استفاده از نمادهای خاص را بر روی علامت تجاری می دهد. مانند نماد ® یا نماد ™.

® نماد

هر علامت تجاری که با موفقیت به ثبت رسیده باشد، یعنی درخواست علامت تجاری تایید شده و فرآیند ثبت کامل شده باشد، می تواند از نماد ® استفاده کند. این نماد نشان دهنده محافظت کامل  در برابر تخلف است. R در اینجا نشان دهنده علامت تجاری “ثبت شده” است.

™ نماد

علامت تجاری که درخواست برای آن ثبت شده است، اما تایید و ثبت نام هنوز تکمیل نشده است، می تواند از نماد ™ (نماد tm) استفاده کند. این نشان می دهد که برنامه علامت تجاری نزد دولت وجود دارد، و بنابراین افراد دیگری را از کپی کردن آن محدود می کند. TM در اینجا نشان دهنده “علامت تجاری” است.

نماد

SM مخفف Service Mark است و نماد ℠ علامت تجاری را برای یک سرویس و نه یک محصول مشخص می کند. از آنجایی که سرویس‌ها می‌توانند با ارتباطات مرتبط باشند، آنها همچنین مجاز به استفاده از محتوای صوتی و گرافیکی برای علائم تجاری هستند. مثل شیر MGM.

نمادهای علامت تجاری و کاربرد آنها

لوگو

برای اعمال لوگو برای یک علامت تجاری، متقاضیان باید تصویر سیاه و سفید واضحی از لوگوی مذکور ارسال کنند، و در صورتی که لوگو یک برچسب را در خود جای دهد که دارای علامت تجاری نیز می باشد: شعار به صورت جداگانه در فرم ارسال می شود. همچنین برچسب باید دقیقاً همانطور که در فرم ارسال شده است در تصویر لوگوی سیاه و سفید درج شود. هر گونه اختلاف کوچک در اینجا منجر به رد فوری درخواست شما می شود.

نحوه ثبت علامت تجاری

باید علامت تجاری که ثبت نشده است را انتخاب کنید. اولین و مهمترین گام در ثبت علامت تجاری، انتخاب علامتی است که به درستی نشان دهنده شغل و هدف شما باشد. این در برند شما به عنوان نماد باقی می ماند، بنابراین مطمئن شوید که چیزی را انتخاب می کنید که خیلی وهم انگیز و نامفهوم نباشد.

کلاس را شناسایی کنید

هر محصول یا خدمات متعلق به یک طبقه از 45 کلاس مشخص شده علامت تجاری برای کالاها و خدمات است. از 45 مورد، کلاس های 1 تا 34 مربوط به کالاها ، محصولات و بقیه مربوط به خدمات است.

برای اینکه  طبقه بندی محصول یا خدمات را خوب متوجه شوید پیشنهاد می کنیم مقاله طبقه بندی کالا و خدمات را مطاله نمایید.

جستجوی علامت تجاری

علامت تجاری داده شده باید متمایز باشد. بنابراین، توصیه می شود به طور کامل جستجو کنید تا بررسی کنید که آیا علامت تجاری که انتخاب کرده اید وجود دارد یا خیر. یا اگر چیزی شبیه به آن وجود داشته باشد ممکن است طرح شما رد شود. این امر به ویژه برای حفظ ارزش برند بسیار مهم است.

جستجوی عمومی را می توان در وب سایت آنلاین کنترل کننده کل اختراعات، طرح ها و علائم تجاری انجام داد. همچنین می‌توانید فهرستی از علائم تجاری ممنوع را که توسط نهاد حاکم در وب ‌سایت مشخص شده است بیابید. همچنین فهرستی از علائم تجاری شناخته شده. شما می توانید یک نماینده استخدام کنید تا این روند آسان تر شود در این مورد می توانید به مجموعه بهین تراز بهترین در زمینه ثبت شرکت اصفهان اعتماد کنید. ما تمام شاخص های علامت تجاری عمومی را برای شما بررسی می کنیم و به شما کمک می کنیم بهترین علامت تجاری را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

  • مدت زمان ثبت برند

مدت زمان کلی که طول می کشد تا یک برند ثبت و تایید شد 2 ماه است. همانطور که قبلا گفتیم حدودا 15 روز طول می کشد تا اظهارنامه اولیه تایید شود و حدود یک ماه هم طول می کشد تا آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی در نوبت اول چاپ شود. دریافت گواهی نهایی ثبت برند نیز ممکن است چند روز پس از این مراحل به طول انجام شود.

ثبت برند مادرید

  • ثبت برند مادرید

شما همچنین می توانید برای ثبت نام در 118 کشور عضو اتحادیه مادرید با ارائه یک درخواست واحد به سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) درخواست دهید. اداره کشور متعاهدی که در آن ابتدا برای علامت تجاری خود درخواست یا ثبت کرده اید، «دفتر مبدأ» نامیده می شود. در درخواست بین‌المللی خود، می‌توانید کشورهایی را که می‌خواهید علامت تجاری خود را در آنها ثبت کنید، تعیین کنید یا می‌توانید دامنه جغرافیایی ثبت بین‌المللی خود را تحت سیستم مادرید در تاریخ بعدی گسترش دهید.

سوالات متداول در مورد ثبت علامت تجاری

هر فردی، شرکت، مالک یا شخص حقوقی که ادعا می کند مالک علامت تجاری است، واجد شرایط این درخواست علامت تجاری است.

فرآیند ثبت علامت تجاری برای برند/کسب و کار شما شامل مراحل مختلفی است. این شامل تشکیل پرونده ثبت علامت تجاری، بررسی علامت تجاری، انتشار یا تبلیغ علامت تجاری، مخالفت (ایرادات در صورت طرح یا یافتن)، ثبت علامت تجاری و تمدید علامت تجاری پس از هر 10 سال می باشد.

اگر می خواهید ببینید آیا یک برند برای یک علامت تجاری ثبت شده است یا خیر، به وب سایت رسمی اداره ثبت وارد شوید. سپس با توجه به راهنمایی های داخل سایت مراحل را انجام دهید. با استفاده از این قابلیت به سادگی می توانید تمامی کسب و کار را جستجو کنید.

یک شرکت نمی تواند همان نام شرکت ثبت شده یا علامت تجاری دیگر را داشته باشد. اگر نام شما یکسان یا مشابه نام موجود باشد، درخواست ثبت علامت تجاری شما رد خواهد شد.

وفاداری مشتری و شناخت نام تجاری دارایی های کلیدی هستند که اکثر کسب و کارها در آنها سرمایه گذاری می کنند. هنگامی که یک علامت تجاری را ثبت می کنید، یک حق بالقوه انحصاری دائمی برای استفاده از علامت تجاری خود در ارتباط با کالاها یا خدماتی که برای آنها ثبت شده است، به دست می آورید. شما همچنین حق جلوگیری از استفاده دیگران از آن را تضمین می کنید. علامت تجاری ثبت شده دارایی ویژگی است که می تواند فروخته شود، مجوز داشته باشد و به عنوان امنیت مورد استفاده قرار گیرد، درست مانند هر قطعه با ارزش دیگر.

تنها راه برای اطمینان از اینکه شما حقوق انحصاری یک برند را دارید، ثبت علامت تجاری است. گاهی اوقات افراد فکر می کنند که اگر برند خود را به عنوان یک تجارت یا نام شرکت ثبت کنند، حق انحصاری استفاده از نام را دارند و این می تواند خطای پرهزینه ای باشد.

بدون حمایت از علامت تجاری مناسب برای برند شما، می تواند توسط رقیب کپی یا استفاده شود. در نتیجه، ممکن است شهرت و حسن نیتی را که در برند ایجاد کرده اید از دست بدهید و در نتیجه کسب و کارتان را از دست بدهید. با استفاده، یک نام تجاری ممکن است حقوق ثبت نشده ای به دست آورد، اما اثبات و اجرای آنها دشوار است. مالک علامت تجاری حق دارد از استفاده رقبا و متخلفان از علامت تجاری خود بدون رضایت جلوگیری کند. ممکن است اثبات سرقفلی و دامنه حقوق انحصاری شما برای استفاده از نام تجاری خود بدون ثبت علامت تجاری دشوار یا پرهزینه باشد.