ثبت افزایش سرمایه

ثبت افزایش سرمایه چیست؟

شرکت بهین تراز با در اختیار داشتن کادر مجرب برای ارتقاء سطح کیفی موسسات و شرکت ها با در نظر گرفتن تعهد کاری فعالیت های خود را آغاز کرده است. این مجموعه انواع خدمات مانند ثبت شرکت اصفهان در کمترین زمان خود را با هدف جلب رضایت مشتریان انجام می دهد. برای آشنایی با خدمات این مجموعه می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سرمایه ی اولیه شرکت ها در آغاز تاسیس معمولا بسیار ناچیز است و شرکت معتبر با جذب سرمایه های مختلف می تواند به پیشرفت برسد. تنها راه توسعه ی فعالیت های شرکت ها جذب سرمایه هایی است که بتوان با استفاده از آن ها فعالیت های خود را گسترش دهد. این جذب سرمایه با انتشار سهام امکان پذیر است. به فرایند تامین مالی از منابع مختلف با نام افزایش سرمایه شناخته می شود.

taghiir

برای افزایش سرمایه چه کاری باید انجام داد؟

برای افزایش سهام شرکت راه های مختلفی وجود دارد. شرکت ها برای انجام پروژه های مختلف مالی خود در دوره های زمانی مختلف نیاز به سرمایه گذاری از طریق منابعی دارند که جذب مجموعه ی خود می کنند. برای آشنایی با انواع روش های افزایش سرمایه با ادامه ی مطالب همراه باشید.

یکی از راه های افزایش سرمایه منابعی مانند سهام جایزه و یا سود انباشته است. در این نوع از سرمایه گذاری ورود نقدینگی به شرکت مطرح نیست. شرکت ها با استفاده از این روش پس از مشخص شدن درآمد در دوره های مالی درباره ی سود سهام داران تصمیم گیری می کنند. این درآمد از محل سودهای انباشته که در صورت مالی شرکت مشخص است، تامین می شود. در این روش به نسبتی که سهام افزایش پیدا می کند سرمایه ی افراد نیز در حال افزایش است.

نقش اصلی را در افزایش سرمایه، سهام داران انجام می دهند. شرکت ها اوراقی به عنوان حق تقدم را در اختیار سهام داران خود قرار می دهد. مهلت پذیره نویسی این اوراق 2 ماهه می باشد. این مراحل دو راه پیش پای سهامداران قرار می دهد.

سهام داران در این مبلغ دو ماهه باید سهامی اسمی با مبلغ ناچیز پرداخت نمایند. این کار باعث تبدیل حق تقدم به سهام عادی می شود. آن ها می توانند حق تقدم خود را به سهام داران دیگری بفروشند. در هر دو صورت آن ها مالک سهام جدیدی می شوند.

شرکت هایی که سود انباشته ی زیادی ندارند افزایش سرمایه را از محل آورده ها انجام می دهند. این شرکت ها برای انجام پروژه های جدید خود نیاز به ترغیب سرمایه داران قدیمی و آوردن سرمایه های جدید به شرکت را دارند. بین حق تقدم و روش سهام صرف تفاوت هایی وجود دارد. در این روش ها شرکت اضافه ارزش را به حساب اندوخته انتقال می دهند.

از دیگر روش ها، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی است. در این روش شرکت دارایی خود را از طریق عملیات های حسابداری در ترازنامه و صورت های مالی افزایش می دهد. ارزش دارایی های ثابت شرکت از جمله واحدهای مسکونی، ماشین آلات و دیگر تجهیزات در ترازنامه به روز می شود و بدون نیاز به تغییر در بدهی های شرکت سرمایه ها افزایش پیدا می کند.

مراحل افزایش سرمایه شرکت ها

بعد از ثبت شرکت و شروع کسب و کار خود برای مقاصدی مانند دریافت کردن تسهیلات بانکی، شرکت در مزایده و مناقصه ها و دریافت پروژه نیاز به بالا بردن میزان سرمایه پیدا می کنند. برای این منظور در اولین قدم بهتر است پیشنهاد افزایش سرمایه به تصویب هیئت مدیره برسد. حسابرس شرکت با بررسی شرایط در صورتی که هیچ گونه ابهامی وجود نداشته باشد، تاییدیه های لازم را می دهد. برای افزایش سرمایه باید مدارک به اداره ی ثبت شرکت و سازمان بورس منتقل شود. پس از تایید سازمان بورس مجموع فوق العاده برای قیمت سهم و دیگر موارد تصمیم گیری می کند. مجمع عمومی در بورس زمانی را برای شرکت سهام داران در جلسه مشخص می کند. در این زمان تغییراتی که مربوط به افزایش سرمایه باشد مطرح شده و به اداره ی ثبت شرکت ها ارسال می شود.

مدارک برای افزایش سرمایه شرکت

برای افزایش سرمایه ی شرکت نیاز به گذراندن سلسله مراتب اداری است زیرا فعالیت شرکت هایی که با افزایش سرمایه مواجه می شوند باید با دقت تحت نظارت قرار بگیرد. صورت جلسه ای در مرحله ی اول باید توسط سهامداران امضا شود. در این صورت جلسه سهام همه ی افراد قبل و بعد از افزایش سهام باید مشخص باشد. نسخه ای از گزارش بازرسی باید به عنوان مدرک ارائه شود. اساسنامه ی شرکت و نسخه ای از گزارش بازرس نیز باید به این مدارک ضمیمه شود. برای ثبت در سامانه مشخصات عمومی اعضا نیز لازم است.

مالیات افزایش سرمایه ی شرکت

برای افزایش سرمایه ی شرکت های سهامی خاص بر اساس قوانین و مصوبات همه ی شرکت هایی که بخواهند به تامین منابع مالی برای پروژه های خود بپردازند ملزوم به پرداخت مالیات هستند. این مبلغ باید به میزان نیم در هزار می باشد و در صورتی که به عنوان مثال اگر سرمایه ی شرکت 1 میلیون باشد به مبلغ 100 میلیون افزایش پیدا می کند.

راهکار افزایش سرمایه ی شرکت

برای افزایش سرمایه ی شرکت های سهامی خاص نیاز به اقدام از روش های مختلفی است.

سهام داران می توانند وقت کافی بگذارند و برای انجام همه ی مراحل اقدام کنند. این کار به دلیل مشکلاتی که در کارهای اداری وجود دارد بسیار وقت گیر خواهد بود. این کار نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. وقت و هزینه ای که در این راه صرف خواهد شد بسیار زیاد است. در صورتی که این فرایند را به مجموعه های معتبری مانند بهین تراز بسپارید می توانید از ادامه ی روند کار خود اطمینان کافی داشته باشید. شرکت های معتبری که به انجام کارهای مربوط به شرکت ها می پردازند به دلیل تبحر کافی در این زمینه می توانند با هزینه ی کمتر و در مدت زمان کمی به انجام مراحل بپردازند و با اطمینانی که به مراجعان خود می دهند آن ها را در جریان روند کار خود بگذارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصان شرکت بهین تراز بهترین شرکت انجام ثبت تغییرات شرکت در اصفهان تماس گرفته و خدمات برتر را از این مجموعه دریافت کنید.