آنالیز پستل در شرکت نتفلیکس

آنالیز پستل در شرکت نتفلیکس

نتفلیکس مانند سایر شرکت‌ های صنعت اجاره فیلم، تابع عناصر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری است. تغییر در هر یک از عناصر در این زمینه ممکن است تأثیر قابل توجهی بر تجارت و عملیات شرکت های اجاره فیلم داشته باشد.

1) عامل سیاسی: نتفلیکس ممکن است تحت تأثیر قوانین تغییر در مورد حق چاپ انواع خاصی از محتوا، مانند نمایش های تلویزیونی و فیلم هایی که شرکت ها برای ارائه به مشتریان به آن تکیه می کنند، قرار گیرد. تغییرات قانون حق چاپ ممکن است بر توانایی نتفلیکس برای توزیع این محتوا به مشتریان تأثیر بگذارد که می تواند تأثیر قابل توجهی بر تجارت داشته باشد زیرا این محتوا ممکن است بخش های بزرگی از ارائه خدمات شرکت را نشان دهد (فریتز، 2009).

2) عامل اقتصادی: برای حفظ مزیت رقابتی نتفلیکس، قیمت گذاری رقابتی در برابر رقبا ضروری است. نتفلیکس در تجارتی کار می کند که عمدتاً به درآمد قابل تصرف مشتریان خود بستگی دارد. اگر رشد نرخ‌ های اقتصادی کند بود و قدرت خرید مشتریان تأثیر منفی می‌گذاشت، نتفلیکس ابتدا تأثیر این کاهش قدرت خرید را احساس می‌کرد.

3) عامل اجتماعی: نتفلیکس به جذابیت فیلم ها در میان مشتریان در بخش های بازار هدف بستگی دارد. از آنجایی که میانگین سنی مصرف کنندگان بالقوه در حال افزایش است و هزینه فیلمبرداری در میان جمعیتی مسن تر از محبوبیت کمتری برخوردار است، ممکن است بر کسب و کار تأثیر منفی بگذارد.

4) عامل فناوری: با توجه به اینکه عملیات اصلی تجارت آن مبتنی بر اینترنت است، نتفلیکس باید با بخش فناوری که به طور مداوم در حال توسعه است، مبارزه کند، زیرا صنعت به سمت هزینه های آنلاین پیشرفت می کند. سهم بازار نتفلیکس با چالش‌هایی از سوی رقبای جدید مواجه است، زیرا موانع کمتری برای ورود از نظر محتوای جریانی وجود دارد. تغییرات تکنولوژی از نظر نرخ اینترنت، نیاز به مدرن سازی مستمر مدل کسب و کار خود را برای حفظ سهم بازار بر رقبای این صنعت تحمیل می کند. (نتفلیکس، 2009)

تجزیه و تحلیل پنج نیروی پورتر:

الف) رقابت داخلی رقابت: رقابت قابل توجهی بین شرکت های مختلف در صنعت وجود دارد. این رقابت با سطوح هزینه های بازاریابی و تبلیغات متحمل شده توسط هر شرکت برجسته می شود. نتفلیکس در سال 2008، بیش از 200 میلیون دلار را صرف تبلیغات کرد که تحت سلطه معاملات بازاریابی وابسته مختلف و تبلیغات آنلاین بود و در حدود 14 درصد از درآمد باقی ماند (Netflix، 2010).

ب) محصولات و خدمات جایگزین برای اکثر خانه ها کابل دیجیتال در حال حاضر ضروری است، بنابراین بسیاری از مشتریان یک مجموعه فیلم از شبکه کابلی خود خواهند داشت. خدمات ارائه شده توسط ارائه دهندگان تلویزیون کابلی ممکن است جایگزینی برای نتفلیکس باشد، اگر فهرست سهام فیلم خود را به عنوان انتخابی مشابه افزایش دهند. برای نتفلیکس ضروری است که با بخش فناوری که به طور مداوم در حال تغییر است همراهی کند تا موفقیت خود را حفظ کند. (امامتکپو و همکاران، 2011).

آنالیز پستل در شرکت نتفلیکس

آنالیز پستل در شرکت نتفلیکس

ج) ورود رقبای جدید نتفلیکس باید به حفظ محبوبیت فزاینده تجارت الکترونیک مانند بهبود و افزایش موجودی فیلم های استریم خود با افزایش موجودی پخش HD خود ادامه دهد. اگر این تلاش به تعویق بیفتد، درآمد مناسب تری از اجاره فیلم هایی مانند «در صورت تقاضا» به دست می آید. این امر محتمل است زیرا موانع ورود ارزان قیمت در صنعت DVD به محتوای جریانی مرتبط است به دلیل حجم عظیمی از محتوای جریانی که می تواند برای توزیع کنندگان احتمالی قابل دسترسی باشد.

د) قدرت چانه زنی مصرف کنندگان صنعت اجاره فیلم یک صنعت فعال است. در زمان رشد اقتصادی کندتر که مشتریان دارای درآمد اختیاری کمتری هستند، توانایی هزینه‌ های آنها در صنعت کاهش می‌یابد. در زمان یک اقتصاد ثروتمند، مشتریان ممکن است پول بیشتری را برای صنعت خرج کنند. این به مشتریان قدرت بالایی برای چانه زنی در صنعت فیلم می دهد زیرا آنها می توانند تصمیم بگیرند که پول سرگرمی خود را برای خدمات یا محصولات جایگزین استفاده کنند.

ه) قدرت چانه زنی تامین کنندگان نتفلیکس برای محتوایی که برای ارائه به مشتریان نیاز دارند کاملاً به استودیو ها وابسته است. در حال حاضر، نتفلیکس هیچ یک از محتوای خود را ایجاد نمی کند، اگر تامین کنندگان به اشتراک گذاری محتوای خود را با نتفلیکس متوقف کنند، ممکن است مدل کسب و کار نتفلیکس را فلج کند. این به تامین کنندگان قدرت فوق العاده ای در مذاکرات قرارداد با نتفلیکس برای دستیابی به محتوا می دهد.

جهت کسب هرگونه اطلاعات تخصصی و نیز مشاوره در خصوص تدوین راهبرد و اعتلای برند شرکت به آدرس (behintarazco@) مراجعه نموده و به دایرکت پیام دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها